Kwiaty cukinii w cieście

Polecamy włoski przysmak – kwiaty cukinii w cieście. Warzywa uprawiane przez Jacka Pospiszyla, członka naszego stowarzyszenia, w „Ekologicznym Ogrodzie Permakulturowym”, świetnie nadają się do kulinarnych eksperymentów. Tym razem proponujemy kwiaty cukinii w cieście przygotowanym z biodynamicznej mąki z Juchowa (https://www.facebook.com/Juchowo) z dodatkiem wody gazowanej Muszynianka, zasmażane na portugalskiej oliwie z certyfikatem Demeter(https://www.facebook.com/riscagrande). Potrawa tajest prosta w przygotowaniu i fantastyczniesmakuje! Cukinia ma dwa rodzaje kwiatów: męskie, rosnące na cienkich łodyżkach i żeńskie, które mają na końcu zalążki owoców cukinii.Należy pamiętać, aby z kwiatów męskich usunąć pręciki, odznaczających się lekką goryczką. 

Ul edukacyjny w pasiece Demeter Polska

W pasiece Demeter Polska, znajdującej się w Juchowie, na terenie największego gospodarstwa biodynamicznego w Polsce, powstał właśnie ul edukacyjny. 

Cieszymy się bardzo, że będziemymogli obserwowaćcodzienne życie pszczół.

 

Ul będzie wykorzystywany podczas zajęć oświatowych z dziećmi i młodzieżą, a także z osobami dorosłymi, prowadzonymi w ramach „Projektu wiejskiego Juchowo”.

Stowarzyszenie Demeter Polska członkiem BiodynamicFederation-Demeter International

Stowarzyszenie Demeter Polska, po dwuletnim okresie starań, zostało przyjęte
wraz z organizacjami rolnictwa biodynamicznego z Chin, Czech, Ekwadoru, Litwy, Malezji, Słowacji,
Sri Lanki, Turcji i Urugwaju, do międzynarodowej społeczności rolnictwa biodynamicznego.

Od 22 czerwca br. jesteśmy pełnoprawnym członkiem nowej federacji: BiodynamicFederation –Demeter International, utworzonej 8 lutego br. i skupiającej 47 organizacji z całego świata. Uzyskaliśmy nie tylko nie tylko prawo głosu na Walnym Zgromadzeniu Członków,
lecz także możemy liczyć na wsparcie rozwoju rolnictwa ze znakiem Demeter w Polsce.

Więcej informacji: www.demeter.net/member-assembly-2020

Piszą o nas: Gotuj w stylo eko – nr 13, Lato 2020

Właśnie ukazał się trzynasty numer Lato 2020 bezpłatnego magazynu Gotuj w stylu eko.pl

Pismo jest dostępne w wybranych specjalistycznych sklepach ekologicznych.

Można je również pobrać TUTAJ

Szczególnie polecamy lekturę artykułu na str. 9, pt. „Rośliny wskaźnikowe”, na temat prostej oceny warunków gospodarowania na polu, łące i ogrodzie.  O możliwości uprawy danego gatunku rośliny decydują przede wszystkim dwa czynniki: jakość gleby oraz zaopatrzenie w wodę. Gleba glebie nie równa. Jak szybko ocenić jej jakość, aby właściwie dobrać rośliny uprawne do warunków siedliska? Warto w tym celu uważnie obserwować rośliny rosnące na polu, łące czy w ogrodzie.

Link do profilu Gotuj w stylueko.pl  na facebooku: https://www.facebook.com/gotujwstylueko/

Maria Thun – innowatorka i popularyzatorka rolnictwa biodynamicznego

Maria Thun(1922-2012), niemiecka antropozof, niestrudzona pionierka i animatorka rolnictwa biodynamicznego. W 1952 r., opierając się na „Kursie rolniczym” Rudolfa Steinera, rozpoczęła systematyczne prace badawcze nad wpływem rytmów kosmicznych na rośliny. Pracę tę kontynuuje jej syn Matthias, mistrz pszczelarstwa, zajmujący się od 1965 r. działaniem rytmów kosmicznych na pszczoły.

„Dni siewu” autorstwa Marii Thun, tłumaczone na 21 języków, ukazują się nieprzerwanie od 1963 r. W polskiej wersji językowej publikuje je od roku 1984 wydawnictwo Otylia. Corocznie opracowywany kalendarz biodynamiczny jest oparty na wiedzy o wpływie i oddziaływaniu Słońca, Księżyca i planet oraz ich rytmów na wegetację roślin. Zalecenia dotyczą najkorzystniejszych dni i godzin do przeprowadzania zabiegów uprawowych oraz terminy krytyczne, w których nie powinno się ich wykonywać.

Maria Thun prowadziła ożywioną działalność wykładową, przede wszystkim angażowała się w propagowanie wiedzy wśród kobiet. Opublikowała wiele książek, z których najbardziej znane (dostępne w języku polskim) są: „Chwasty” i „Zalecenia na podstawie badań konstelacji”.
Opracowała preparat łajniakowy, powszechnie stosowany w okresie przestawiania (konwersji). Jest to rodzaj szczepionki glebowej, zawierający wiele pożytecznych grzybów i bakterii sprzyjających wzrostowi roślin.

Ruszamy z wytwarzaniem preparatów biodynamicznych!

Ruszamy z wytwarzaniem preparatów biodynamicznych
Rozpoczynamy przygotowywanie własnych preparatów biodynamicznych dla naszych nowych członków i sympatyków. Wytwarzają je w swoich gospodarstwach członkowie Stowarzyszenia Demeter-Polska, posiadający wieloletnią praktykę w tym zakresie.

Każdy kto samodzielnie nie może ich wykonać może liczyć na nasze wsparcie.

Właśnie jesteśmy w okresie przygotowywania preparatu 501, czyli preparatu krzemionki.
Będzie gotowy jesienią i na pewno go nie zabraknie!

Preparat 501 jest wytwarzany z mączki kwarcowej umieszczanej w rogach krowich i następnie sezonowanych w glebie w okresie wiosenno-letnim.

To podstawowy preparat w rolnictwie biodynamicznym, uzupełniający preparat krowieńca (500). Zapewnia harmonijny wzrost roślin, aktywizuje proces fotosyntezy i produkcję chlorofilu oraz zwiększa odporność roślin na choroby i szkodniki.

Wszystkich zainteresowanych preparatami zapraszamy do kontaktu.

 

W Juchowie krowy już na pastwisku!

Pierwsze wyjście bydła na pastwisko to święto w gospodarstwie biodynamicznym.

Krowy, po zimie spędzonej w oborach, z radością wybiegły na pastwisko zaraz po Świętach Wielkanocnych.

Rolnicy biodynamiczni zapewniają zwierzętom warunki chowu odpowiadające ich naturalnym potrzebom, w tym dostęp do pastwiska w półroczu letnim.

< KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ABY OBEJRZEĆ FILM.